Az elmúlt napokban talán minden idők egyik legnagyobb támadási hulláma volt tapasztalható a WordPress oldalakon. A támadás 18-án, csendes-óceáni idő szerint 7-kor kezdődött. Az agresszív Brute Force támadási hullám rengeteg IP-címről érkezett, de a Wordfence csapata szerint e-mögött vélhetőleg csak egyetlen óriási botnet hálózat áll.
A botnet olyan hálózatra kapcsolt eszközök összessége, amely felett a támadók átvették az irányítást. Az adott gépen látszólag minden rendben van, de a biztonsági rést kihasználva – amikor a támadó akarja – az összes botnetbe kötött rendszert egyszerre használja más eszközök támadáshoz.
Total Attacks Blocked – Wordfence Network
(Forrás: Wordfence)
A Wordfence jelentése szerint ez volt a legintenzívebb támadás, amelyet 2012 óta megfigyeltek. December 18-án 176 142 310, december 19-én 88 695 608, december 20-án 181 833 676 támadást rögzítettek a megfigyelés alá bevont weboldalakon. A 18-án óránként több mint 10000 IP címről közel 14,1 millió támadást indítottak a WordPress weboldalak ellen.
A Brute Force támadások egyik lehetséges magyarázata lehet, az a nem rég napvilágot látott adatbázis, ami több mint 1,4 milliárd felhasználónév/jelszópárt tartalmaz. Az adatbázis kereshető, könnyen használható, és gyorsabban megtalálja a jelszavakat, mint valaha. Például az admin, az “adminisztrátor” és a “root” keresése néhány másodpercen belül 226.631 jelszót adott az admin felhasználóknak.
A teljes cikk elérhető a medium.com oldalán: 1.4 Billion Clear Text Credentials Discovered in a Single Database
Az utóbbi napok agresszív támadási hullámát a honlapokra látogató felhasználók is tapasztalhatták. Egyes weboldalak sokkal lassabban, vagy egyáltalán nem töltődtek be. A Web-Server munkatársainak visszajelzése alapján a szervereiket is folyamatosan támadták. Több mint 200 000 IP címről érkezett támadás, amit folyamatosan hárítottak.
Ezúton is szeretném megköszönni a munkájukat, mivel rengeteget dolgoztak azért, hogy a honlapokra látogató felhasználók ebből a támadásból minél kevesebbet tapasztaljanak, és a weboldalak zökkenőmentes betöltését helyreállítsák.
Alap WordPress biztonsági tippek:
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a honlapunk biztonságára. Tökéletes védelem nem létezik, de nagyon sok mindent meg lehet tenni az érdekében, hogy csökkentsük a honlapunk biztonsági kockázatát.
A megfelelő védelem hiánya miatt bekövetkezett kár nem csak a honlapot érinti, hanem a szolgáltató számára is plusz munkával, és költséggel jár!
- Ne legyen admin nevű felhasználó! Amennyiben még is lenne admin felhasználó, akkor azonnal le kell módosítani valami sokkal nehezebb (nem közismert) felhasználói névre.
- Ellenőrizzük, hogy erős felhasználói jelszavak vannak megadva minden felhasználói fiókhoz, különös tekintettel az adminisztrátor joggal felruházott felhasználóknál.
- Egy jelszó ne legyen több honlaphoz, funkcióhoz megadva (pl. adatbázis, wordpress login)!
- Töröljük a nem használt fiókokat.
- Érdemes valamilyen tűzfal szoftver telepítése. Erre az egyik legjobb bővítmény a Wordfence, amely intelligensen blokkolja a brute force támadásokat.
- Figyelje a bejelentkezési kísérleteket a riasztások konfigurálásával, amikor egy adminisztrátor bejelentkezik a webhelyére. Ezt a funkciót a Wordfence ingyenes verziója is tartalmazza.
További hasznos WordPress biztonsági tippek: Hogyan tegyük biztonságosabbá a WordPress honlapunkat?